Co i dlaczego warto trenować

Czy warto trenować dla jednych odpowiedź jest prosta i oczywista dla innych już niekoniecznie. Moim zdaniem nic na siłę. Na pewno warto spróbować by móc sobie wyrobić własne zdanie na ten temat. Obecnie wiele szkól oferuje pierwszy trening gratis. Możemy  wtedy poćwiczyć  lub popatrzeć z boku jak trenują inni. To powinno dać nam pobieżne wyobrażenie  o tym jak wygląda trening i czego można się w danej szkole nauczyć. Na co warto zwrócić uwagę podczas pierwszego kontaktu/treningu/ Na pewno warto zwrócić uwagę na atmosferę oraz organizacje zajęć. Warto porozmawiać z ćwiczącymi osobami i z instruktorem na temat zakresu treningów oraz kwalifikacji instruktora. Pamiętajmy że każda sztuka walki wymaga innych umiejętności i nie każda musi być dla nas odpowiednia. Musimy realnie określić nasz cel i nasze umiejętności oraz czas jaki chcemy poświecić na naukę.  Wiadomo jest, że jeśli jest to nasz pierwszy kontakt ze sztukami walki nie będziemy w stanie określić skuteczności prezentowanych technik. Ze swojej strony mogę dodać ( oczywiście to moje prywatne zdanie) iż tak naprawdę nie ma złych sztuk walki każda z nich jest co prawda inna,wiele elementów jest podobnych to tak naprawdę  od osoby zależny czy to czego się nauczy będzie w stanie wykorzystać w momencie realnego zagorzenia.  Jeśli mamy lat naście  praktycznie nie musimy specjalnie patrzeć na ograniczenia,  damy rade nauczyć się praktyczne wszystkiego i co ważniejsze mamy na to czas. Nasz organizm uczy się wtedy najszybciej. Gorzej jest gdy mamy lat więcej, wtedy nasze ciało zazwyczaj nie jest tak dobrze rozciągnięte i sprawne jak kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wcześniej i kontuzje wolniej się lecza, należy o tym pamiętać.

Dlaczego zaczynamy ćwiczyć, tutaj zapewne każdy z Was znajdzie inny powód, jedni będą chcieli się obronić na ulicy , drudzy będą chcieli zwiększyć swoją sprawność fizyczną , jeszcze inni chcą się wykazać , inni zaimponować. Dla niektórych trening stanie się pasją i drugim życiem dla innych znudzi się po paru godzinach.  Jedni połkną bakcyla inni będą szukali wymówek przed samym sobą by nie przyjść na kolejny trening, tak na prawdę oszukując samych siebie. Dla mnie osobiście sztuki walki są pewnym sposobem na życie i na aktywne spędzanie czasu, dają mi satysfakcję i rozwijają moją sprawność fizyczną jak i pomagają w ogólnym rozwoju. Wraz z rozwojem fizycznym idzie też w pewnym sensie rozwój duchowy na niektóre sprawy patrzy się z innej perspektywy nie będę tego tematu teraz rozwijał bo to tema rzeka ale wart jest zaznaczenia.    Trening sztuk walki tak samo jak każdy sport wymaga wysiłku i wyrzeczeń, tak na prawdę to w pierwszym rzędzie walka ze samym sobą i ze swoimi słabościami. By móc stawić czoła przeciwnikowi powinniśmy najpierw wygrać ze samym sobą .   Trenując należy pamiętać o jednym tyle ile z siebie damy na treningu tyle osiągniemy realnej walce. Jeśli odpuszczamy na treningu nie spodziewajmy się że osiągniemy cokolwiek w realnej konfrontacji, będzie taka sam jak nasz trening. Kolejna sprawą jest instruktor jeśli przychodząc na trening nie ufacie swojemu instruktorowi do końca, lub nie jest on dla Was autorytetem w tym co prezentuje, olejcie tą szkołę bo dalsza nauka nie ma najmniejszego sensu. Zaufanie do trenera to podstawa,wtedy tylko możemy skupić się na technikach i na własnym treningu a nie oceniać postawę prowadzącego i podawać wątpliwości temu co prezentuje. Kolejną sprawą są ludzie z którymi ćwiczymy i atmosfera na treningu. Ja akurat mam tutaj jak najlepsze doświadczenia i poznałem bardzo pozytywne osoby, które łączy pasja i zainteresowanie sztukami walki. dodatkowo są to osoby o bardzo wysokim poczuciu moralności i etyki. Ważną sprawą w trenowaniu sztuki walki jest nie angażowanie się w rywalizację jako taką. nie o to chodzi by być lepszym od innych starajmy się skupiać na naszym treningu i dajmy z siebie 100% a efekty przyjdą z czasem. Ostra rywalizacja często może prowadzić do kontuzji i czasem zatracamy się w samym sensie treningu i tak na prawdę się nie rozwijamy tyko staramy udowodnić innym że jesteśmy lepsi a to nie tedy droga. Zaletą sztuk walki jest ciągły rozwój jak daleko nie zajdziemy zawsze mamy świadomość ze technikę którą wykonujemy da się wykonać lepiej i to bardo fajnie motywuje. To tak w skrócie mój pierwszy wpis o sztukach walki w kolejnych bardziej będę starał się rozwijać temat. Dzisiaj też zachęcam Was do spróbowania, ze swojego doświadczenia mogę polecić parę szkól w których sam ćwiczyłem bądź ćwiczę nadal:

Tai Chi Chuan stylu Chen    http://www.dao.pl/ szkoła prowadzona przez   świetnego nauczyciela i człowieka.

Aikido – szkoła Aikido Shudokan http://www.aikidoshudokan.net Szkoła prowadzona przez doświadczonych trenerów profesjonalizm w każdym calu uczą z pasji ,świetny główny  trener i doskonały fachowiec, aikido na najwyższym poziomie

Pszczyńska Akademia Sztuk Walki – pierwsza prawdziwa polska szkoła walki , różnorodność stylów bardzo duża skuteczność. Szkoła prowadzona przez wielu doświadczonych trenerów . Prowadzone są też  zajęcia z rosyjskiej Systemy  ( sztuka walki stosowana przez Specnaz).

https://www.facebook.com/pages/Polska-Szkoła-Walki-PASW/618336481608480?fref=ts

Muai-thai –  nie  mam obecnie namiarów na szkołę w której ćwiczyłem jak znajdę dodam niezwłocznie

W powyższych szkołach ćwiczyłem mogę je polecić z czystym sumieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *