Na rynku jest bardzo wiele pozycji głównie wydawnictwa Helion, http://helion.pl/view/6454. każda z pozycji może nas czegoś nauczyć , z drugiej strony lepiej jednak kupić coś sprawdzonego tym bardziej że ceny książek nie są niskie. Na początek przygody z fotografią polecałbym pozycje Scotta Kelby’ego – pisze bardzo przystępnie i łatwo, nie siląc się na trudne słownictwo czy zakręcone wywody. Fakt iż w jego książkach jest trochę wodolejstwa, ale ta woda nie zamoczy nam głowy a raczej pozwoli łatwiej przełknąć podana nam wiedzę. Same książki czyta się prawie tak jak beletrystykę. Takim optymalnym zestawem jest zestaw jego trzech książek „Sekrety_Mistrza_Fotografii_Cyfrowej”
I tom 195 ujęć Scotta Kelby’ego
II tom Nowe ujęcia Scotta Kelby’ego
III tom W dążeniu do perfekcji
Cena jednej książki to jakieś 37 złoty. Książki przydadzą się zarówno amatorom jaki i praktykującym hobbystą, są tak napisane ze informacje w nich zawarte można zastosować zarówno do aparatów kompaktowych jak i Lustrzanek, choć nie ukrywam że Ci drudzy znajdą tam więcej użytecznych informacji. Funkcje Lustrzanek opisane są dla dwóch najpopularniejszych systemów Nikona i Canona to samo dotyczy osprzętu dedykowanego konkretnej firmie. Jest tam jednak wiele porad jak i opisów sprzętu, który można z powodzeniem stosować uniwersalnie do rożnych typów aparatów. Wszystko opisane dokładnie krok po kroku nic tylko czytać i stosować a potem cieszyć się lepszymi zdjęciami.
Kolejną pozycją którą mogę gorąco polecić to książka „Bezkrwawe łowy ” Ralpha A. Clevengera również bardzo przystępnie napisany podręcznik fotografii przyrodniczej, dodatkowym atutem książki są zawarte w niej zdjęcia, po prostu genialne, można ją traktować jako podręcznik lub jako piękny album ze zdjęciami, w obu przypadkach sprawi się znakomicie. Książka kosztuje nie mało bo 59 zł ale wierzcie mi nie będą to stracone pieniądze.
Autor opisuje jak wykonywać zdjęcia przyrody jakiego sprzętu używać, w co się zaopatrzyć na dalsza podroż, jeśli planujecie fotografować dziką przyrodę pozycja obowiązkowa, na dodatek zawarte zdjęcia zainspirują Was by wyruszyć z aparatem na łowy. Autor też uczy szacunku dla otaczającego nas naturalnego świata co można mu dodać na duży plus. Czuje się od razu że książkę napisał pasjonat fotografii a nie człowiek chcący zrobić interes wydając kolejną bezduszną pozycje na rynku, skalkulowaną tylko na zarabianie pieniędzy.
Gdybyście zainteresowali się również, może w waszym dalszym poszukiwaniu i przygodzie z fotografią – fotografią czarno-białą to mogę Wam polecić dwie ciekawe pozycje.
Pierwsza z nich to „Czarno -biały kard” Harolda Davisa a druga to Sztuka czarno-białej fotografii Torsten Andreasa Hoffmanna . Tematyka obu pozycji częściowo się pokrywa ze sobą, wiec wystarczy zakup jednej z nich bardziej bym polecał pierwszą pozycje . Lecz nabyć obie wiadomo tematyka ta sama, ale zawsze to dwa rożne spojrzenia na ten sam problem. Obie książki mogą Was też zainspirować i podać parę fajnych tematów i przykładów do samodzielnej realizacji.
helion_fotografia_cyfrowa
Na koniec polecę wam małe kompendium wiedzy o aparatach firmy Nikon, które również może posłużyć użytkownikom konkurencyjnych systemów, zawarte informacje są podane w sposób prosty i łatwy w odbiorze a dotyczą niemalże całego zakresu fotografii i jej tematyki. Mowa tu o „Radości Fotografowania”
Praca zbiorowa, pięknie wydana pozycja sporo zdjęć i opisów sprzętu dla fanów Nikona pozycja obowiązkowa, dla pozostałych może już nie obowiązkowa ale myślę ze warto się jej przyjrzeć. Wszystko o fotografii w jednej pozycji, co prawda widzianej przez obiektyw Nikona ale warto poczytać. Dostępna niestety tylko przy zakupie aparatu bądź też innych akcesoriów ja widziałem w zestawie z torbą na aparat. Po cichu dodam ze można kupić też samą książkę ale gdzie to już sami pomyślcie.
Pozdrawiam i życzę miłej lektury i potem wspaniałych zdjęć które będą Was cieszyć bo fotografia to wspaniałe hobby.