Wizyta w Zamku Czocha

_DSC8604

Zamek wybudowany  w połowie XIII wieku przez Wacława II jako warownia obronna. W 1319 roku przeszedł na własność księcia Piastowskiego Henryka I jaworskiego i to w całkiem pokojowy sposób, dostał go w posagu wraz z ręką Czeskiej  księżniczki Agnieszki. To były czasy prawda?  Zamek przeszedł potem w ręce Bolka II Małego by śmierci Księżnej Agnieszki wrócić z powrotem do Czech. Później wielokrotnie przebudowywany przez rody rycerskie : von Klux i von Nostitz. W XV wieku oblegany przez husytów zdobyty ale na krótko przez oddział Czirnina w 1427 roku podczas nieobecność właścicieli. W sierpniu 1793 roku prawie doszczętnie spalony. Odbudowany w początku XX wieku przez Ernesta Gutschowa na podstawie ryciny z 1703 roku. W czasie wojny i krótko po wielokrotnie rozgrabiany. Od 1952 roku utajniony jako Wojskowy Dom Wczasowy. Od września 1992 zamek został udostępniony publicznie dziś mieści się w nim hotel na 100 miejsc.  Zamek położony jest w miejscowości Sucha  nad zalewem Leśniańskim. Pierwotna nazwa zamku brzmiała prawdopodobnie Czajków. Zamek Czocha to jeden z bardziej znanych zamków w Polsce, za sprawę kinematografii   Zamek był bowiem wykorzystany podczas kręcenia filmów : Gdzie jest Generał, Wiedźmin, Legenda oraz Tajemnica Twierdzy Szyfrów.

_DSC8586

_DSC8587

_DSC8593

_DSC8592

Zamkiem posiada sporo legend jedna z nich zaczyna się już na moście wiodącym do zamku

zamek czocha

W 1719 roku po śmierci jednego z mieszkańców zamku w czasie pogrzebu gdy procesja żałobna szła drewnianym mostem z zamku na pobliski cmentarz. Drewniana konstrukcja nie wytrzymała obciążenia i cześć żałobników spadła rozbijając się o skały. Po tym zdarzeniu wybudowano kamienny most ale do dziś dzień wchodzących do zamku witają jękiem duchy nieszczęsnych żałobników.

_DSC8624

Kolejna Legenda mówi o zamkowym skarbie , w 1910 roku zamek przeszedł w ręce bogatego przedsiębiorcy z Drezna Ernesta Gutschowa , tego który odbudował zamek po pożarze. Nie dosyć ze zrobił to bardzo szybko to jeszcze okazał się koneserem sztuki i zgromadził na zamku imponujący księgozbiór, zbiór obrazów , ikon , porcelany , kolekcje broni itd. Ogólnie dobra wszelakiego rodzaju. Podejrzewa się że posiadał on nawet insygnia koronacyjne Carów Romanowów. Znaczna cześć została rozkradziona po wojnie, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo iż większa i cenniejsza cześć zbiorów nadal pozostaje w ukryta w Zamku. Ponoć ostatni właściciel zamku miał powiedzieć służącemu „Ktokolwiek tu przyjdzie, Rosjanie, czy Polacy, wydajcie im z zamku to, co będą chcieli. Gdyby nawet wywieźli stąd wszystko, tu i tak zostanie dużo więcej”.  Poniżej jedno z tajnych przejść w bibliotece nie wiadomo ile ich jeszcze jest w zamku. i co naprawdę kryją te mury.

_DSC8820

W zamku znajduje się też zrekonstruowana sala tortur z opisami egzekucji i samych tortur ciekawe i pouczające to.

_DSC8646

_DSC8684

_DSC8683

_DSC8663

_DSC8662

_DSC8661

_DSC8658

Poniżej parę ujec z wnetrza zamku oraz co ciekawszych elelmentów zewnetrznych

_DSC8813

_DSC8812

_DSC8805

_DSC8806

_DSC8755

Jeden z moich ulubionych elementów architektury „rzygacze”  często spotykane w zamkach katedrach, i i innych starych budowlach niezwykle zdobnicze przedstawiają paszcze smoków, węży i innych stworów przez które wypływa woda deszczowa z dachów.

_DSC8752

_DSC8747

_DSC8725

_DSC8718


Współczesna makieta zamku 

_DSC8832

Widok z zamkowej wierzy na zalew.

_DSC8842-kopia

i na okolicę

_DSC8843

Zamek urzeka swoim położeniem malowniczością i samą historią, warto go odwiedzić a nawet powinien być pozycją obowiązkową gdy wybieramy się w tamte strony, tym bardziej że można sobie zafundować nocleg w zamkowych komnatach w towarzystwie licznych duchów 😉 , może któryś z nich wskaże nam nawet miejsce ukrycia skarbu kto wie. ;-). Ja byłem na zamku w dzień ducha żadnego niestety nie spotkałem ale za to widziałem ze 20 Harry Potterów , parę Hermion z Rona i innych ciekawych postaci hm no takie czasy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *